Domů Dění v regionech Hašek probral...

Hašek probral s prezidentem Tatarstánu podnikání i univerzity

0

Republika Tatarstán má zájem o spolupráci s jihomoravskými podnikateli i brněnskými univerzitami. Diskutoval o tom včera prezident Tatarstánu Rustam Nirgalijevič Minnichanov s jihomoravským hejtmanem Michalem Haškem.

„Bavili jsme se o podpoře podnikatelských aktivit jihomoravských firem v Tatarstánu a také firem z Tatarstánu na jižní Moravě i o možné podnikatelské misi podniků z Jihomoravského kraje v Kazani. Chceme otevřít cestu byznysu, to je úloha politiků obou stran,“ uvedl hejtman Hašek.

Pro moravské podnikatele může být totiž Tatarstánský trh zajímavý. Republika se nachází v centru Ruské federace na území Východoevropské roviny, v centru velké industriální oblasti. Je jednou z nejvíce ekonomicky rozvinutých republik Ruska a životní úroveň je v Tatarstánu přibližně čtyřikrát vyšší, než je ruský průměr. Z loňské podnikatelské mise do Tatarstánu si navíc čeští podnikatelé přivezli podepsané dohody za asi dvě miliardy korun.

Kuba: Vztahy s Tatarstánem musíme prohlubovat

„Spolupráce s ruskými regiony je pro Česko velmi důležitá. Další prohlubování hospodářských vztahů s Tatarstánem je proto nutné nadále podporovat a rozvíjet. Objem celkového českého vývozu do Ruské federace a jeho neustálý růst jsou toho důkazem. Chceme ale také, aby se firmy z Tatarstánu zajímaly o možnosti investic v Česku,“ upřesnil ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba.

Prezident Minnichanov přitom zdůraznil, že o vzájemné spolupráci jihomoravských firem s podniky z Tatarstánu už jejich zástupci jednají. „Věřím, že dohody o spolupráci budou podepsány při jejich návštěvě u nás v Kazani,“ uvedl.

S jihomoravským hejtmanem Haškem ale Minnichanov nejednal jen o podpoře byznysu, ale také o spolupráci v oblasti vědy, výzkumu a inovací a také společných aktivitách Kazaňské federální univerzity s univerzitami v Brně.

V Kazani se budou studenti učit česky

„Nabídli jsme také pomoc kraje při spolupráci univerzit obou regionů. V případě spolupráce Kazaňské univerzity s Masarykovou univerzitou by mohl být otevřen lektorát českého jazyka v Kazani, který by byl financován z rozpočtu kraje. Takovýto lektorát už v současnosti existuje v Ruské federaci v Chanty-Mansijsku, Uljanovsku a Iževsku,“ řekl hejtman Hašek.

Minnichanov Česko navštívil v návaznosti na loňskou podzimní pracovní cestu českého ministra průmyslu a obchodu do Kazaně. Kuba tehdy byl v čele podnikatelské mise, která se vrátila s uzavřenými dohodami za téměř dvě miliardy korun.

„Náš zájem o Česko má systémový charakter. Zárukou úspěchu je i naše osobní angažovanost. Mé cestě do ČR předcházela jak návštěva vašeho prezidenta, předsedy Senátu, dvou ministrů průmyslu a obchodu, tak i dlouhé řady podnikatelů k nám do Tatarstánu. O zájmu blíže spolupracovat svědčí i společná pracovní skupina pro koordinaci hospodářské spolupráce, pravidelná letecká linka, nebo fungování českého vízového centra v Kazani i přímé obchodí zastoupení Tatarstánu v Česku,“ řekl během jednání s ministrem Kubou prezident Minnichanov.