Domů Dění v regionech Díky novým př...

Díky novým přístrojům si u sv. Anny zacvičí sestřičky méně a pacienti více

0

V rehabilitačních centrech Fakultní nemocnice u sv. Anny (FNUSA) v Brně si díky novému vybavení a přístrojům oddechnou sestřičky, pacienti se však pořádně zapotí. Těm prvním pomůžou nové polohovací postele a další zlepšováky, které usnadňují manipulaci s často nepříliš pohyblivými svěřenci, ti druzí zas procvičí svalstvo i klouby díky nově vybavené tělocvičně, motodlahám, chodícím pásům a přístrojům pro cvičení vleže. Nemocnice pořídila tři sta devatenáct nových přístrojů za necelých třiadvacet milionů korun. Díky soutěžení na cenu uspořila oproti plánovanému rozpočtu třetinu.  

Vrátit se po dlouhé nemoci nebo těžkém úrazu do běžného života není snadné. Pacientům z Jihomoravského kraje, kteří se dostanou do péče lékařů a sestřiček v jednom ze dvou rehabilitačních center Fakultní nemocnice u sv. Anny, pomůžou se snahou znovu se rozpohybovat stovky nových přístrojů. Nemocnice pořídila nové vybavení pro Kliniku tělovýchovného lékařství a rehabilitace a Doléčovací a rehabilitační oddělení (DRO) za 22,8 milionu korun. Z jejího rozpočtu však ukousla investice jen patnáct procent. Zbylých pětaosmdesát pokryla dotace z evropských fondů.

„Jsem nesmírně rád, že se nemocnici podařilo dotaci získat,“ uvedl hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek s tím, že nové vybavení bude sloužit všem občanům Jihomoravského kraje. Ke sv. Anně do Brna se totiž sjíždějí lidé na rehabilitace z celé jižní Moravy. Projekt má proto velký význam, který ocení hlavně pacienti. „Vrátí je do života. Rehabilitační fáze je v tomto ohledu velmi důležitá,“ řekl ředitel nemocnice Martin Pavlík.

Libuje si i personál

Modernizace vybavení se dotkla všech pokojů v obou rehabilitačních centrech. Pacienti leží na nových polohovatelných lůžkách a cvičí na moderním vybavení. „V rámci projektu získalo DRO pestrou škálu rehabilitačních přístrojů, které umožňují pacientům zlepšit pohybové, koordinační, senzitivní a sebeobslužné schopnosti. Celé oddělení jsme vybavili elektrickými lůžky s antibakteriálními matracemi a stolky, které zlepší ošetřovatelskou péči a komfort pacientů. Všechny přístroje jsou již v současné době plně využívány ku prospěchu pacientů,“ vysvětlila primářka DRO FNUSA Marcela Nováková.

Nelibují si ale jen pacienti, nové postele si chválí i personál. „Všechno je daleko jednodušší, polohování pacienta, umývání,“ vyjmenovala vrchní fyzioterapeutka Pavlína Svobodová. S manipulací s pacienty totiž sestřičkám pomáhá hydraulika lůžek, vše se ovládá tlačítky na panelu připojenému k posteli.

Právě nová lůžka dělala v rozpočtu projektu na nákup moderního vybavení největší položku. Nemocnici se na nic ale povedlo ušetřit a ve výběrových řízeních na některé typy srazit cenu až na polovinu původně odhadované částky. „Oproti plánovanému rozpočtu jsme ušetřili dvanáct milionů, to je třiačtyřicet procent,“ pochlubil se projektový pracovník FNUSA Lukáš Zvěřina. Některá výběrová řízení se však musela opakovat i třikrát, například kvůli tomu, že se přihlásil pouze jeden účastník. Celý projekt se kvůli tomu  o něco zdržel.