Domů Dění v regionech Brněnský úřad...

Brněnský úřad práce se přestěhoval. Klientům nabídne větší komfort

0

Brněnský úřad práce mění adresu. Nová administrativní budova na ulici Polní nabídne zaměstnancům i klientům úřadu lepší dostupnost a větší komfort než staré prostory v centru města, protože většinu služeb najdou na jednom místě. Od rozhodnutí, že úřad novou budovu potřebuje až po její dokončení, uplynulo šestnáct let.

Po nové budově přitom volal brněnský úřad práce už od devadesátých let minulého století. Zatímco nezaměstnaných v Jihomoravském kraji přibývalo, komfort, který jim mohl úřad práce poskytnout, kvůli nevyhovujícím prostorám klesal. „Podmínky pro realizaci moderní a účinné práce s uchazeči a zájemci o zaměstnání patřily na tomto pracovišti před stěhováním do nové budovy mezi ty nejhorší v republice,“ upozornil Josef Bürger, pověřený řízením Krajské pobočky Úřadu práce ČR (ÚP ČR) v Brně.

Aby mohl brněnský úřad práce organizovat vzdělávací akce, skupinové informování klientů i samoobslužné poradenství v potřebném rozsahu, musel si pronajímat další prostory. Ty stávající totiž doslova praskaly ve švech. To s sebou neslo vysoké výdaje a vážné komplikace pro klienty. Složité a časově náročné bylo i organizování práce a pohybu zaměstnanců mezi jednotlivými budovami úřadu.

Vše na jednom místě

Z těchto důvodů už v roce 1998 padlo rozhodnutí o přípravě výstavby nové administrativní budovy, ve které by lidé bez práce našli veškeré služby na jednom místě. Celý projekt trval šestnáct let. Samotné stavební práce zabraly necelých devadesát týdnů a vyšly na více než sto osmdesát milionů korun. Sto patnáct milionů ale pokryla evropská dotace.

„Přesto, že realizace stavby byla poměrně náročná, plusy, které s sebou přináší, za to rozhodně stály,“ vyzdvihla generální ředitelka ÚP ČR Marie Bílková a dodala, že díky centralizaci většiny pracovišť na jednom místě ušetří ÚP ČR ročně jen za nájemné téměř tři miliony korun. „Bonusem je, že můžeme nabídnout mnohem komfortnější prostory nejen klientům, ale i samotným zaměstnancům,“ dodala Bílková.

Přibližně 380 tisíc obyvatel Brna najde nyní vše, co se týká zaměstnanosti a dávek státní sociální podpory na jednom místě a nebudou muset objíždět několik pracovišť. „Ze zkušenosti mohu potvrdit, že pro mnoho lidí je i samotné cestování na úřady poměrně finančně nákladné,“ doplnil náměstek ministryně práce a sociálních věcí pro zaměstnanost Jan Marek.

Právě on stál v době, kdy se definitivně rozhodovalo o výstavbě nového objektu, v čele Úřadu práce v Brně a následně i tamní krajské pobočky ÚP ČR. “Věřím, že stejně úspěšně proběhne také plánovaná rekonstrukce objektu v Křenové ulici, kam následně přejdou veškeré dávky hmotné nouze, příspěvku na péči a dávky pro osoby se zdravotním postižením. Tím by mělo být Brno v této oblasti kompletně zmodernizováno,“ řekl Marek.

Od dnešního dne už lidé nebudou muset přejíždět. K vyřízení všech záležitostí týkajících se zprostředkování zaměstnání, podpory v nezaměstnanosti a dávek státní sociální podpory by jim měla stačit jen jedna návštěva nové budovy ÚP ČR.