Domů Dění v regionech Brněnské firm...

Brněnské firmy bojují s nedostatkem IT odborníků

0

O takzvané ajťáky je v Brně mezi zaměstnavateli zájem a poptávka firem po zkušených odbornících z této oblasti je značná. Dostupných a vhodných kandidátů je však v jihomoravské metropoli paradoxně nedostatek. Firmy tak tento problém často řeší školením zaměstnanců v IT kurzech.

Brno a Praha patří k městům, kde zaměstnavatelé nejvíce hledají odborníky z oblasti informačních technologií. Počet dostupných uchazečů na IT pozice ale patří ve srovnání s jinými obory již delší dobu k nejnižším.

Firmy požadují stále vzdělanější zaměstnance

Problém má navíc i další rovinu. „Firmy kladou stále větší nároky na erudovanost vlastních zaměstnanců, kteří musí na IT pozicích držet krok s technologickým vývojem, orientovat se v novinkách a řešit problémy, s nimiž se dříve nesetkávali,“ řekl ředitel Počítačové školy Gopas Jan Dvořák.

Brno je známé vysokou koncentrací IT firem a společností, které jsou napojené na IT průmysl. Právě tyto společnosti však mají často problém najít vhodné zaměstnance. Často tak raději vzdělávají své stávající pracovníky.

„Vzdělávání stávajících pracovníků je pro řadu zaměstnavatelů způsobem, jak se vyrovnat s nelehkou situací na trhu práce v jihomoravském regionu,“ dodal Dvořák.

Zájem je o programátory

Největší zájem je dlouhodobě o programátory – vývojáře aplikací a systémů. Jde o bezmála 700 pozic v Brně a okolí během 2. čtvrtletí roku 2013. Nástupní mzdy v IT přitom patří v jihomoravském i celorepublikovém kontextu k nadstandardním.

„Konkrétní částky se přitom výrazně liší s ohledem na specializaci i na velikost a zaměření firmy, která pozici obsazuje. Průměrná mzda v IT dosahuje v Jihomoravském kraji bezmála 35 tisíc korun, rozpětí mezd je však vzhledem k výše řečenému velmi velké,“ uvedl analytik serveru Jobs.cz Tomáš Ervín Dombrovský.

Vyšší platy nabízí pobočky velkých nadnárodních společností, ale i menší, úzce specializované IT firmy, které poskytují své služby a řešení ostatním.