Domů Dění v regionech Blíží se volb...

Blíží se volby. Radní chtějí dokončit velké investice

0

Na investice vyhradili letos olomoučtí radní přibližně o sto milionů korun méně než loni. Přesto doufají, že se jim podaří dokončit rozhodující projekty před koncem volebního období. S jejich plány by jim měly pomoci i peníze z dotací za minulé programové období.

Celkem počítají letos správci olomoucké městské kasy s příjmy přibližně odpovídajícími těm loňským. Městu by tak mělo tento rok do pokladny přitéct něco přes dvě miliardy korun. „Počítáme s růstem daňových příjmů a přijatých dotací, snížen je naopak předpoklad výnosů z vlastní hospodářské činnosti, zejména díky nižším výnosům z prodeje majetku,“ uvedl první náměstek primátora Ivo Vlach.

Šetřit se bude téměř všude kromě dopravy

Ve výdajích se budou muset radní krotit, chtějí totiž dosáhnout vyrovnaného rozpočtu, což si vyžádá v mnoha oblastech utahování opasků. „U většiny položek je plánován pokles nebo stagnace provozních výdajů. Jedinou položkou, kde se naopak počítá s navýšením, jsou náklady na dopravní obslužnost. Jedná se zejména o prostředky na úhradu provozních výdajů dopravního podniku při obsluze nové tramvajové trati na Nové sady,“ upřesnil Vlach.

Objem peněz, které radnice letos vydá na provozní záležitosti, bude kvůli výdajům na městskou hromadnou dopravu o deset milionů vyšší než loni a spolkne téměř tři čtvrtiny celého olomouckého rozpočtu.

Méně důležité projekty mají letos útrum

V oblasti investic se radnice letos zaměří zejména na dokončení těch, které jsou důležité pro chod města. Patří k nim například doplatek za stavbu nové tramvajové trati ve výši 137 milionů korun, dokončení rekonstrukce Výstaviště Flora za téměř 170 milionů korun, celkem 54 milionů je vyčleněno k financování investic do škol – jedná se zejména o investice do zateplení a sportovního zázemí škol a dalších téměř 50 milionů korun bude použito na zaplacení nových tramvají pro dopravní podnik.

Na některé projekty se ale letos nedostane. „Při přípravě rozpočtu jsme hledali optimální model využití prostředků evropských a švýcarských fondů tak, abychom vybrali vhodné akce s ohledem na význam pro občany Olomouce a potřebné vlastní zdroje. Z velkých projektů jsme proto nezařadili do plánu projekt takzvaného ,Olomouckého hradu´ a rozhodnutí o jeho případné realizaci zůstane na příští politické reprezentaci,“ dodal náměstek.